20. 3. 2015

Nemecký ovčiak (German Shepherd)

0
Nemecký ovčiak jednoznačne patrí medzi jedno z najpopulárnejších plemien. Jeho využitie je veľmi všestranne od ovčiarskeho psa, slepeckého psa cez strážneho psa až po záchranára je to teda najpoužívanejšie pracovné plemeno. Vyznačuje sa veľkou ochotou učiť sa čo výrazne skracuje jeho výcvik.


História

Nemecký ovčiak ako ho poznáme dnes sa zrodil v roku 1983 prácou Maxa von Stephanitze. Ten pracoval na šľachtení niekoľkých druhov ovčiakov. V roku 1882 sa na výstave v Hannovri objavili prvé nemecké ovčiaky. Prvý klub chovateľov nemeckého ovčiaka vznikol v roku 1899a mal asi 30 tisíc členov.

V tomto období si kvality nemeckého ovčiaka všimla aj armáda, ktorá uskutočnila prvé pokusy využiť toto plemeno v praxi. V roku 1906 vydalo ministerstvo obrany zákaz vyvážať ovčiaka do zahraničia, keďže sa chovalo len v Nemecku a boli si vedomí jeho skvelých vlastností. Toto nariadenie ho preslávilo ešte viacej a tým sa zvýšil aj záujem. Načierno vyvezené jedince sa v zahraničí rýchlo rozmožovali.


Povaha

Svojmu pánovi a rodine je tento psík mimoriadne oddaný. K známym ľudom býva tak isto priateľský, no k ľuďom ktorých nepozná je nedôverčivý. Je vľúdny aj k deťom tie ale musia rešpektovať jeho potreby a nechať mu priestor pri odpočinku ale kŕmení. Vie byť ale aj ostrý a nemilosrdný. Je to teritoriálny pes, takže nemá potrebu utekať. Veľmi rád pracuje, preto mu treba nájsť nejakú činnosť. Nesmieme však príliš zaťažovať šteniatka v období rastu.


Veľkosť a stavba tela

Tento známy ovčiarsky pes dorastá do výšky približne 60 až 65 cm a hmotnosti 30 až 40 kg . Suka dosahuje výšku 55 až 60 cm a váhu 22 až 32 kg. Má obdĺžnikový rámec tela, silný krk a svalnatú harmonickú stavbu.

Vhodné prostredie

Dostatok priestoru na pohyb je u nemeckého ovčiaka nevyhnutnosťou, keďže má živý temperament potrebuje svoju energiu niekde vybiť. Je vhodný hlavne do rodinného domu so záhradou kde bude mať voľný výbeh. Dá sa chovať aj vo väčšom byte ale  v tom prípade musí mať zabezpečené množstvo aktivít a hier vonku počas dňa.


Rady

Nemecký ovčiak určite nieje pes pre tých čo často cestujú a sú dlhodobo mimo domu. Keď zostane dlho sám môže sa stať že sa dostane do pocitov úzkosti a bude sa nudiť, čo vyjadrí svojim správaním, ktoré by sa vám určite nepáčilo – štekanie, hryzenie, hrabanie.

Nemecký ovčiak je aktívny a inteligentný pes. Preto je potrebné venovať mu dostatok času, učiť ho, hrať sa s ním.

Toto plemeno môže byť nedôverčivé k cudzím ľudom. Pre zvýšenie sociálneho správania a dobrú výchovu psa, musíte brať už vaše šteniatko medzi ľudí aby zažilo veľa zážitkov a bolo zvyknuté na prítomnosť ľudí. Výchova od mala je dôležitá pre osvojenie základných psích spôsobov.

Nemecký ovčiak má povesť strážneho psa a ním aj je. Avšak nikdy by nemal byť len uviazaný a stáť na stráži. To vedie k frustrácii a agresii. Nemecký ovčiak by bol určite najšťastnejší stále prítomný pri svojej rodine vo vnútri.

 4 Labky, blog o psoch.
Read More »

10. 3. 2015

10 najväčších plemien psov na svete

5

Vedeli ste že najväčším psom na svete bola Nemecká Doga menom Zeus ? Meral neuveriteľných 112 cm.

 Existujú psy rôznych tvarov a veľkostí, niektoré sa zmestia do kabelky a niektoré sú naopak veľmi veľké. Prezrite si desiatku tých najväčších.


10 – Kaukazský ovčiak ( Caucasian Shepherd Dog )


Pomerne veľké plemeno, dospelý samec môže merať asi 70 cm a vážiť 45 kg. Vyznačujú sa poslušnosťou a mierne agresívnym temperamentom.


9 – Čuvač ( Kuvasz )


Čuvač je ďalší extrémne veľký pes. Dospelé samce dosahujú výšku 76 cm a hmotnosť 68 kg. Sú ľahko rozpoznateľné podľa ich hustej bielej srsti, využívané sú ako lovecké a strážne psy.

8 – Anglický Mastif ( English Mastiff )



Anglický Mastif nieje najväčší pes ale určite ten najťažší. V súčastnosti je najťažším, pes menom Hercules ktorý váži 127 kg. Normálne však niesu samci ťažší ako 113 kg a vyšší ako 75 cm.

7 – Írsky vlkodav ( Irish Wolfhound )



Toto tenké a vysoké plemeno bolo vyšľachtené aby bolo rýchle a zastrašujúce. Využíva sa pri love vlkov a diviakov. Dospelý samec meria až 78 cm a váži 54 kg.

6 – Svätobernardský pes (  St. Bernard )


Bernardín je ľahko rozpoznateľný vďaka tomu, že získal rešpekt a uznanie za pomoc pri záchranných misiách v Alpách. Dospelý samec meria približne 90 cm a váži 120 kg.

5 – Novofundlandský pes ( Newfoundland )


Pôvodne pracovný pes pre rybárov z Newfoundland. Sú to veľké a spoľahlivé psy. Dospelé samce môžu merať až 70 cm a vážiť 80 kg.

4 – Leonberger


Pes s miernou a priateľskou povahovou dosahuje výšku 80 cm a váhu 68 kg. Využívajú sa ako pracovné a záchranárske psy. Ich najvýraznejším znakom je čierno sfarbená hlava.

3 – Francúzska Doga ( Dogue de Bordeaux )


Francúzska doga je jedným z najstarších plemien v Európe. Dospelý samec meria 69 cm a váži okolo 68 kg. Najviac charakteristickým rysom tohto plemena je veľmi veľká hlava.

2 – Anatolský pastiersky pes ( Anatolian Shepherd dog )



Jedno z najsilnejších plemien na tomto zozname, Anatolský pastiersky pes sa používa predovšetkým k ochrane stáda oviec a kôz pred vlkmi a medveďmi.


1 – Nemecká Doga ( Great Dane )


Číšlo jedna nemôže byť nič iné ako známa Nemecká Doga. Najznámejšou Nemeckou Dogou je jednoznačne animovaný Scooby Doo. Toto plemeno dosahuje výšku 100 cm a viac a hmotnosť 54 kg.

4 Labky, blog o psoch.


Read More »

5. 3. 2015

10 najvhodnejších plemien pre deti

0

Ktoré plemená psov sú svojím správaním a povahou najvhodnejšie k deťom?

1. Boxer

Najvýraznejšou vlastnosťou Boxerov je ich láska k deťom. Je to plemeno silno orientované na ľudí, preto ich majú radi vo svojej blízkosti. Tento láskyplný a energický psík musí mať dostatok pohybu a hier.

2. Doga ( Mastiff )

Tento obrovský dobrák si okamžite zamiluje svoju rodinu a cíti sa dobre keď je ňou obklopený. Je jemný k deťom, teda ideálny do rodiny. Pokiaľ cíti že sú jeho blízky v nebezpečenstve určite ich ochráni.


3. Staroanglický ovčiarsky pes ( Old English Sheepdog )

Láskavé a milujúce plemeno vyznačujúce sa veľkou prítulnosťou. Tohto psíka len tak niečo nevyvedie z miery preto má rád  deti a deti majú rady jeho.


4. Labradorský retríver ( Labrador retriever )


Ďalšie populárne plemeno je Labradorský retríver. Veľmi hravý a živý psík ktorý miluje plávanie a šantenie vo vode. Nieje to teda žiadny domased a deti sa pri ňom nudiť určite nebudú.

5. Dalmatínsky pes ( Dalmatian )


Dalmatínec je milovník zábavy a hier, preto je skvelou súčasťou rodiny. Toto energické plemeno dokáže behať s deťmi celý deň a v noci sa k ním pritúliť. Má tak isto  výborný vzťah s koňmi.


6. Bordeauxská Doga ( Dogue de Bordeaux )


Ak sa majiteľ prenesie cez slintanie tohto milého plemena nájde si v ňom určite milujúceho spoločníka. Tak isto je veľmi jemný k deťom ich priateľom a ochrancom.

7. Zlatý Retríver ( Golden Retriever )



Aktívny, energický a priateľský to je len pár slov, ktoré popisujú jedno z najobľúbenejších plemien Zlatého Retrívera. Veľmi rád sa hrá s deťmi preto je najobľúbenejší v rodinách.

8. Americký stafordšírsky teriér ( American Staffordshire Terrier )


V tomto prípade ide o skvelého ochrancu svojej rodiny. Na svojich blízkych nedá dopustiť a z celého srdca ich miluje. K cudzím ľudom naopak nieje príliš dôverčivý.

9. Novofundlandský pes ( Newfoundland )


Aj keď je ich veľkosť zastrašujúca, sú tieto jemné obri skvelé rodinné psy. Dajú sa veľmi dobre vychovať a vycvičiť. Tento pôvodne pracovný pes by sa určite potešil ťahaniu detí na sánkach.

10. Kríženec



Nezabudnime na zmiešané plemená. Najlepšou voľbou je zájsť do útulku s rodinou a vybrať si dobrosrdečného a milého havkáča ktorý Vás bude milovať. Nezabúdajte však, že kríženci veľkých a stredných plemien sú pre rodinu s deťmi vhodnejšie.

4 Labky, blog o psoch.


Read More »

4. 3. 2015

10 najdlhšie žijúcich plemien

0

Zdá sa že väčšina psov má zhruba rovnako dlhý život, v priemere to je 10 až 13 rokov. Ale sú plemená, ktoré majú predpoklad žiť nezvyčajne dlho. Rekordmanom bol Austrálsky dobytkársky pes (Australian Cattle Dog) menom Bluey ktorý z tohto sveta odišiel v roku 1939 vo veku neuveriteľných 29 rokov. Určite by sme všetci dopriali žiť naším štvornohým miláčikom rovnako dlho. Teraz si už ale prezrite spomínanú top desiatku.

 1 – Čivava ( Chihuahua )




 
Čivavy sú jedným z najdlhšie žijúcich plemien, možno preto že sú aj jedny z najmenších. S priemernou dĺžkou života 15 až 20 rokov Vám teda doprajú veľa času na spoločné chvíle plné zážitkov. Najstaršia Čivava sa dožila veku 20 rokov.


 
2 – Jorkšírsky teriér ( Yorkshire Terrier )



Jorkšír je jedným z najpopulárnejších plemien  na široko na ďaleko a šťastím pre ich majiteľov sa priemerne dožíva 17 až 20 rokov. Ďalší drobný psík , nieje žiadnym prekvapením že je taký obľúbený medzi milovníkmi psov.  

3 – Nemecký trpasličí špic ( Pomeranian ) 

Tento krásny psík vie prinášať svojmu majiteľovi lásku 12 až 16 rokov. 

4 – Jazvečík ( Dachshund ) 



Jazvečík je jedným z ďalších dlho žijúcich plemien s priemernou dĺžkou života 12 až 15 rokov. Avšak Jazvečík menom Chanel sa stal najstarším vo veku 21 rokov. 

 5 – Pudel trpasličí ( Toy Poodle ) 


Pudel trpasličí sa môže zdať odlišný od jeho väčšieho náprotivku je však rovnako inteligentný a ľahko sa cvičí. Zvyčajne však žije dlhšie, priemerne 12 až 15 rokov.


6 – Maltézsky psík ( Maltese )



Ďalšie obľúbené malé plemeno pre milovníkov psov Maltézsky psík má priemernú dĺžku života 12 až 15 rokov. Je to starobylé plemeno, ktoré pochádza z ostrova Malta. 

7 – Lhasa Apso



S podobnou dĺžkou života ako ostatné malé plemená sa Lhasa Apso dožíva 12 až 15 rokov. 

8 – Mopslík ( Pug )
 

Jedno z najobľúbenejších plemien vôbec, Mopslík s dĺžkou života 12 až 15 rokov si udrží svoju osobnosť po celý život. 


9 – Bígl (Beagle )



Psík Bígl je považovaný za jedného z najlepších psov pre deti. Vyznačuje sa poslušnou povahou a aktívnym životným štýlom. Dožíva sa tak isto 12 až 15 rokov. Najstarší Bígl sa dožil krásnych 27 rokov. 

10 – Malý bradáč ( Miniature Schnauzer )



Toto plemeno má dostatok energie a schopnosti učiť sa. V priemere žijú 12 až 15 rokov čo Vám dáva dostatok času na vyskúšanie rôznych aktivít .

4 Labky, blog o psoch.
Read More »

3. 3. 2015

Borderská kólia (Border Collie)

0

História

Kólia bola od dávnych čias sedliackym psom, ktorý bol schopný pracovať s rôznymi stádami zvierat. Toto plemeno pochádza z hraníc medzi Škótskom a Anglickom, odtiaľ je odvodený jej názov - border - hranice.

 V 15. a 16. storočí boli títo psy považovaný za jedných z najlepších ovčiarskych psov. Border kólia bola vyšľachtená z ovčiakov, ktorý sa na tomto území vyskytovali predtým tak, aby z nich bol neagresívny, inteligentný pes, schopný vykonávať obtiažnu prácu i v drsných klimatických podmienkach.

Plemenná kniha bola založená v roku 1906, ale iba v roku 1976 bola border kólia prehlásená nie len psom ovčiarskym, ale taktiež spoločenským, čomu bol prispôsobený i jej štandard. Cieľom chovateľov je však stále zachovávať výborné pracovné schopnosti tohoto plemena.
V Anglicku je tento pes veľmi obľúbený, u nás však nie je príliš rozšírený.



Typy

Border kólia sa vyskytuje vo dvoch variáciách - dlhosrstej a krátkosrstej.

Povaha

Border kólia je inteligentný a pozorný pes kľudnej povahy. Je veľmi živá a aktívna, nikdy nebýva nervózna ani agresívna.




Spoločenská charakteristika

Border kólia je ako väčšina ovčiarskych psov silne fixovaná na svojho pána a veľmi rada pre neho pracuje. Často býva psom jedného pána a ostatných členov rodiny síce rešpektuje, ale ich povely neposlúcha.
K cudzím ľuďom sa chová väčšinou priateľsky, ale veľký záujem o ich nejaví.

Dobre vychovaný pes nemáva žiadne problémy pri kontakte s inými psami. Pokiaľ však majú border kólie dobre vychádzať s ostatnými domácimi zvieratami, je nutné ich k tomu viesť odmalička, pretože u nich môže prevládnuť ich vrodený inštinkt zvieratá chrániť a naháňať, a nie všetkým sa to bude páčiť.




Vzťah k deťom

Pokiaľ je pes dobre vychovaný a s deťmi nemá žiadne zlé skúsenosti, bývajú ich vzťahy bezproblémové. Nie je to však pes, o ktorom sa dá povedať, že by bol priamo k deťom vhodný. Je potrebné naučiť ako psa, tak deti, ako sa k sebe majú chovať, a pri ich stretnutiach je lepšie, pokiaľ na hru dohliada dospelá osoba.

Výchova

Výchova tohto psa je pomerne náročná a nie je vhodná pre začiatočníka. Pri výchove je nutné dbať na dôslednosť, avšak taktiež je veľmi potrebný citlivý prístup. Tento pes sa veľmi rád a dobre učí a svojich návykov sa v budúcnosti drží, ale neznesie tvrdé a necitlivé zaobchádzanie.

Držanie

Border kólia nie je pes príliš vhodný do bytu. Jeho srsť je prispôsobená k pobytu vonku, stále častejšie je však chovaná i v bytoch. Pre bývanie v byte je pre tohoto psa veľmi vhodná klietka, ktorá sa na rozdiel od košíku či niečoho iného nedá rozhrýzť a vydrží teda väčšinou po celý život psa.

Dá sa ju použiť pri nácviku čistotnosti, zabezpečí váš byt pri vašom odchodu a je možné ju použiť i k bezpečnému prevozu vášho psa v aute. V klietke by mal pes mať mäkkú podložku, misku s vodou a svoje hračky.




Pracovné využitie

Títo psy sú využívaný najčastejšie ako ovčiarsky, a to pre nadháňanie rôznych druhov zvierat, ako napr. býkov, oviec či hydiny. V dnešnej dobe je taktiež využívaný ako spoločenský pes.

Border kólia je tiež dobre využiteľná ako doprovodný, sanitárny či záchranársky alebo lavínový pes, dá sa využiť i k vyhľadávaniu drog.

Pohyb

Ako pracovný je tento pes veľmi aktívny, potrebuje veľmi veľa pohybu a zamestnanie. Pokiaľ sa mu tohoto nedostáva, môžu byť následkom problémy s chovaním psa. V dobrej kondícii a psychickej pohode ho udrží zapojenie do rôznych psích športov.


Strážne využitie


Tento pes nie je k stráženiu príliš vhodný. Nevítaného návštevníka vám síce vždy štekaním ohlási, ale tým pre neho celá vec končí.


Zvláštnosti plemena


Border kólia je známa ako vynikajúci ovčiarsky pes. Zvláštny je však jej spôsob nadháňania oviec, plazivý pohyb s hlavou nízko u zemi. K stádu sa približuje veľkým oblúkom a jej pohľad je pritom stále uprený na ovce. Týmto pohľadom taktiež núti ovce k zmene smeru, iné metódy tento pes nepoužíva. Pri práci je tichý a veľmi sústredený, nešteká, a hryzie iba na povel.


Pre budúcich majiteľov


Border kólia je pes pre aktívnych ľudí, ktorý sú ochotný sa mu denne maximálne venovať. Pokiaľ počítate s tým, že tohoto psa trikrát denne krátko vyvenčíte, radšej si ho nezaobstarajte. Potrebuje byť stále aktívny a zamestnaný, potom v ňom nájdete naozajstného priateľa do nepohody.

4 Labky, blog o psoch.
Read More »